Site Hızı ve Seo İlişkisi

Site hızı arama motorları ve özellikle de Google tarafından ilk sıralarda yer alan bir Seo kriteri olarak kabul edilmektedir.

Hatta öyle diyebiliriz ki site hızı Seo’nun olmazsa olmazlarındandır. Bir WordPress blog için sıfırdan seo inşa ederken tüm programınızı hızlı bir site üzerine planlamanız kaçınılmazdır.

Site Hızı Neden Bu Kadar Önemli

Bu sorunun cevabı kullanıcılarına sonuç sunan arama motorlarının arşivlerinde yer almakta. Arama motorları sonuç sundukları ziyaretçilerinin doğru ve güvenli bir şekilde aradıkları içeriklere ulaşmalarına son derece önem vermektedir. Kullanıcı deneyimine fazlası ile önem veren arama motorları bu nedenle yönlendirme yapılan sitelere hızlı bir şekilde erişilmesini ve sitelerin güvenli bilgiler sunmasını istemektedir.

Özetle arama motorlarının temel mantığını anladıktan sonra biz webmasterlara düşen görev hızlı, anlaşılabilir ve güvenli bilgi içeren bloglar hazırlayıp sunmak olacaktır.

 

Site Hızı ve Seo İlişkisi
Site Hızı ve Seo İlişkisi

 

WordPress için hızlı bloglar inşa etmenin en önemli maddeleri:

1 – Hızlı ve kesintisiz bir sunucu sağlamak. Geç açılan ve sık sık erişim sorunu yaşatan sunuculardan kesinlikle uzak durulmalı.

2 – Hızlı ve sade kodlanmış temiz bir wordpress teması edinmek. Tavsiyemiz Generatepress temasından yana olacaktır.

3 – Sunucu üzerinden Gzip (sıkıştırma) aktif edilmeli, ayrıca tarayıcı ön belleklemesi de ayarlanmalıdır. Site trafik artış hızına göre ilerleyen aşamalarda wp-super-cache gibi ön bellek eklentileri de kullanılabilir.

4 – Sunucuya yüklenecek tüm resimler optimize edilerek boyutları düşürülmeli ve mümkünse tüm resimler CDN üzerinden ( jetpack gibi) sunulmalı.

5- Mobil giriş yapan kullanıcılar için responsive temalar tercih ederek sayfanızın hızlı bir şekilde açılması sağlanmalı. Burada yine Generate Press işinizi görecektir.

Yeni siteler için bu genel uygulamalar site hızı açısından yeterli olacaktır. Daha ileri düzey siteler için diğer kaynaklarımıza başvurabilirsiniz.