WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress kalıcı bağlantı ayarları bloglarımız için en önemli seo kriterlerinden birisidir. Link yapısı olarak da adlandırılmaktadır.

WordPress yönetim panelinde ayarlar sekmesinden düzenlenen kalıcı bağlantılar, linklerinizin arama motorlarında ve adres satırlarında nasıl görüneceğini belirler. Kalıcı bağlantı, sitenizdeki herhangi bir yayın, sayfa veya diğer içerik parçaları için gördüğünüz ve kullandığınız tam URL’dir.

 

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları
WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

 

WordPress ilk kurulumda varsayılan Kalıcı Bağlantı ayarı ile gelmektedir. Bu ayarın ilk yayından önce mutlaka düzenlenmesini öneriyoruz.  Kalıcı bağlantılara konu adı, kategori adı gibi bir çok bölüm eklenebilmektedir. Ancak Seo açısından bizim önerimiz adres satırından sonraki bölüm için /%postname%.html şeklinde düzenlemeniz yönünde olacaktır. Kalıcı bağlantınız ne kadar kısa olursa o kadar etkili olduğu düşünülmektedir.

/%postname%.html düzenlemesi WordPress blog kullanıcılarının büyük çoğunluğunun uzun yıllardır tercih ettiği en etkili seçeneklerin başında gelmektedir.

Kalıcı Bağlantı için ayarlar menüsü

WordPress Kalıcı Bağlantı seçeneklerini yönetim paneli ayarlar sekmesinden, kalıcı bağlantılara tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Menüde açılan seçenekler içinden Özel Yapı’yı seçerek seçerek düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları
WordPress Link Yapısı