WordPress Ücretsiz Ssl Sertifikası Kurulumu

Bu yazımızda sizlerle WordPress bloglarınız için ücretsiz Ssl sertifikası kurulumunu tüm detayları ile paylaşıyoruz.

Hepimizin bildiği gibi Ssl sertifikaları artık arama motorlarınca etkili bir seo kriteri olarak değerlendirilmekte ve hemen hemen yeni kurulan tüm web sitelerinde Ssl sertifikası kullanılmaktadır.

Ssl sertifikaları genellikle domain ve hosting firmaları tarafından türüne göre 5 ila 100 dolar arasından satılmakta ve bu ücret her yıl yenilenerek tekrar ödenmektedir. Hal böyle olunca da özellikle WordPress gibi kişisel blog kullanan kişiler için bu masraflar sıkıntı olabilmektedir. İşte bu sıkıntının önüne geçebilmek için kurulumu oldukça basit ve ücretsiz bir eklenti ile 3 er aylık dönemler halinde ücretsiz Ssl sertifikasına  sahip oluyoruz.

SSL Zen – Ücretsiz WordPress Ssl Eklentisi

Ssl Zen eklentisi ile 90 günlük ücretsiz Ssl sertifikası kurulum adımları:

Öncelikle wordpress admin panelinden eklentilere tıklayıp, yeni ekle seçeneği ile açılan sayfada arama çubuğuna SSL zen yazıyoruz. Gelen eklentiyi hemen yükle diyerek yükleyip aktif hale getiriyoruz.

Eklentiyi aktif ettikten sonra admin panelinden eklenti ayarlar kısmına tıklayarak açılan sayfada adımları tek tek uyguluyoruz.

Wordpress Ücretsiz Ssl Sertifikası Kurulumu
WordPress Ücretsiz Ssl Sertifikası Kurulumu

Site info bilgileri adımını doldurup next tuşu ile site doğrulama (Domain Verification) adımına geçiyoruz. HTTP doğrulama adımını seçerek next butonuna tıklıyoruz ve yeni açılan sayfadan devam ediyoruz. Burada yapmamız gereken .well-known adında bir klasör oluşturarak bu klasörün içine de acme-challenge adında bir alt klasör oluşturmak. Daha sonra sayfada en altta download file butonları olan dosyaları pc nize indirerek oluşturduğunuz acme-challenge klasörünün içine yükleyin ve ana klasör olan .well-known dosyasını ftp de public.html diznine yükleyin ve son olarak Cpanelden dosyalar adımında ayarlardan gizli dosyaları göster butonunu aktifleştirin. Bu adımdaki işlemler bitti artık Verify butonuna basarak sitemizi doğrulayabiliriz.

ssl-zen
ssl-zen

 

Site doğrulama işlemi bittikten sonra Next tuşuna tıklayarak artık kurulumun son aşamasına geçiyoruz. Son aşamada öncelikle Cpanelden SSL/TLS tuşuna tıklıyoruz ve açılan sayfadan alt kısımdan, Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) seçeneğine tıklıyoruz. Yine açılan sayfada, Bir SSL Web Sitesi Yükle başlığı altında 3 adet kod yükleme alanı çıkıyor karşımıza buradaki alanlara WordPress panelde kurulum aşamasında son açtığımız sayfadaki kodları sırasıyla Cpanele kopyalayıp en alttaki setifika yükle butonuna tıklayarak Cpanel üzerindeki işlemleri bitiriyoruz. Son olarak WordPress admin panele gelerek Next butonuna tıklayarak kurulumu tamamlamış oluyoruz.

ssszen
sslzen

WordPress blogunuz artık 90 gün boyunca ücretsiz Ssl sertifikası sahibi. Unutmayın 3 ayda 1 bu işlemleri yenileyerek süresiz olarak ücretsiz Ssl sertifikası kullanmaya devam edebilirsiniz.